خانه / اخبار ساری / یاد داشت : سکینه رضائیان سمسکنده

یاد داشت : سکینه رضائیان سمسکنده

بازی کرونایی و شکستن دژ دفاعی مردمی

کرونا این مهمان ناخوانده با شکستن دژ دفاعی ( ماسک ) نرفته باز کشت تا جان بیشتری را بگیرد .

به گزارش ساری فردا، اواخر سال ۹۸ بود که خبر آمدن مهمانی ناخوانده از کشور چین به نام “ویروس کرونا “در جهان و کشور ما پیچید و همه را نگران کرد، کسی نمی دانست این ویروس چقدر می تواند بی رحم باشد و حتی جان میلیون ها نفر در جهان و حدود ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان ما را بگیرد.
مردم در پی راه نجاتی برای خود و عزیزانشان بودند که بهداشت جهانی ماسک را بهترین سپر بلا و دژ مستحکم اعلام و شستشوی مرتب دست ، ضد عفونی سطوح ، دوری از مکان های شلوغ و ماندن در خانه ها به جز در شرایط ضروری را تنها راه نجات بیان کرد.
در این شرایط بود که ماسک و مواد ضد عفونی کننده الکلی در کشور به دلیل احتکار کمبود شد و مردم را با مشکل در تهیه این مواد ضروری مواجه کردند.

در این زمان افراد خیر ، مثل همیشه خود جوش و بسیجی وارد میدان شدند تا با تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک و کپسول اکسیژن تسکین دهنده درد های مردم در این شرایط نابسامان باشند .

در این شرایط بسیار سخت که حتی ترس از نزدیک شدن به بیماران کرونایی از طرف خانواده فرد بیمار بود ، کادر درمان ( پزشکان، پرستاران و کارکنان خدماتی مراکز درمانی) برای نجات جان بیماران کرونایی شبانه روز تلاش کردند و تعدادی از آنها جان خود را حتی در این راه دادند، افرادی نیز جان خود را کف دست گرفتند مانند روحانیان و کارکنان غسالخانه ها و مسئولیت کفن و دفن را بس از کادر درمان به عهده گرفتند .
این ویروس هم ، جولان می داد و در جهان ، کشور و استان مازندران روزانه تعداد زیادی قربانی می گرفت و خود را پیروز میدان می دید تا اینکه واکسن مبارزه با این ویروس منحوس در برخی از کشورها، از جمله کشور عزیزمان ایران توسط محققان و پزشکان متعهد و توانمند ساخته شد و تا حدودی امید به زندگی، دوباره به دنیا داده شد .
کم کم با ورود واکسن کرونا به کشور ، اولویت به کادر درمانی داده شد که در خط مقدم بودند و قرار بود جان میلیون ها هموطن را نجات دهند و بعد بیمارانی که دارای نقص ایمنی بودند ، سالمندان ، نوبت به مشاغل پر خطر دیگر مانند : رانندگان وسایل نقلیه عمومی و… رسید اما این ویروس هر روز جان انسان های زیادی را می گرفت و پرچم های سیاه در هر محله به چشم می خورد تا اینکه نیاز به تزریق نوبت دوم و سوم هم دیده شد و مسئولان تاکید بر تزریق این نوبت ها کردند اما بودند افرادی که اصلا اعتقادی به تزریق واکسن نداشتند به دلیل اینکه عوارض ناخوشایند آن را در برخی از افراد خانواده یا فضای مجازی دیده و ترسیده بودند. تزریق واکسن به صورت همگانی ‌و پیگیر به تعداد زیاد تا نوبت دوم ادامه داشت اما استقبال برای تزریق نوبت سوم نسبت به دو نوبت قبل با وجود تاکید مسئولان در رسانه ملی کمتر شد و محدودیت ها هم برای این افراد بسیار کم رنک شده بود، کم کم هر روز از تعداد شهر های قرمز ،نارنجی ، زرد کم می شد و به نسبت آن برگزاری مر اسم جشن و عروسی، عزاداری به تعداد زیاد برگزار و شستشوی دست ها بسیار کمتر و نیز ماسک ها به جای صورت توی جیب جایش شد و حتی برخی از افراد پیش خودشان فکر می کردند دیگر نیاز نیست در داخل تاکسی، خیابان و بازار و حتی دور همی های خانوادگی از ماسک استفاده کنند ، حتی هشدار کوچکی هم داده شد که ممکن است سویه دیگری از خانواده او میکرون در تابستان داشته باشیم در نهایت وقتی تعداد ورودی ها و بستری ها بسیار کاهش یافت و چند روز پشت سر هم تعداد فوتی ها در اثر کرونا به صفر رسید و نیز با اعلام مسئولان در رسانه ملی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر الزامی نبودن ماسک در فضای باز خیال مردم کاملا راحت و این دژ مستحکم (ماسک) بطور کامل شکسته شد و این مهمان ناخوانده ویروس منحوس کرونا نرفته به دلیل خوش خیالی و سهل‌انگاری مردم دوباره ‌، وحشی تر برگشت تا باز هم خانواده ها را سیاه پوش کند و ترس و وحشت به دل مردم بیاندازد.
سختگیری ها و محدودیت ها و الزامی شدن ماسک در ادارات و نیز برای همه مراجعه کنندگان دوباره در کشور آغاز شد ‌و نیاز به تزریق همگانی دز یاد آور برای نوبت چهارم نیز ضروری اعلام شد.
مراکز تزریق واکسن نیز در کشور افزایش یافت .
در صورتی که مردم همکاری نکنند و دستورالعمل های بهداشتی به ویژه ماسک زدن را نادیده بگیرند و در تزریق دز یادآور و‌اکسن کرونا تاخیر بیاندازند ، احتمال دارد تعداد فوتی های کرونایی مانند : تعداد ورودی ها و بستری شده های کرونایی در کشور و به ویژه‌ استان مازندران به دلیل ورود میلیون ها گردشگر و مسافر هر روز افزایش یابد و محدودیت های سخت گذشته تکرار شود .
انتهای پیام /

درباره‌ی صمدایی

حتما ببینید

پیام فرمانده سپاه کربلا مازندران به مناسبت فرارسیدن هشتمین سالگرد حماسه کربلا خانطومان و شهادت ۱۶ مدافع حرم و خط شکن لشکر ۲۵ کربلا

سردار مسلمی فرمانده سپاه کربلا مازندران در پیامی فرارسیدن هشتمین سالگرد حماسه کربلا خانطومان ” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *