خانه / اخبار ساری / آماده سازی شالیزارهای منطقه دودانگه ساری

آماده سازی شالیزارهای منطقه دودانگه ساری

در سال‌های اخیر روند مکانیزاسیون در کشاورزی سریع‌تر شده است.
این روند در اثر شیوع کرونا و مسایل مرتبط با آن توسعه چشمگیری داشته به‌طوری‌که آمار از افزایش ۱۰۰درصدی کاشت مکانیزه برنج در سال جاری حکایت می‌کنند.
مکانیزاسیون فقط خرید یا استفاده از ماشین‌آلات نیست.
برای مکانیزاسیون باید به پیش‌نیازهایی دسترسی داشت که فقط یکی از آنها تسطیح و هم‌سطح سازی زمین‌هاست که استفاده از ماشین‌های نشاکار یا برداشت مکانیزه امکان‌پذیر باشد.
در حال حاضر شالیکاران زیادی اراضی شالیزاری خود را با این روش تسطیح و هم سطح‌سازی (یک‌پارچه سازی) کرده‌اند یا در حال انجام آن هستند.
مزایای مکانیزه شدن کشت را علاوه بر کاهش و حذف هزینه دستمزد کارگران در مرحله کشت، در تمامی مراحل کشاورزی و کاهش هزینه‌ها تاثیر دارد.
با توجه به اینکه در این روش مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت با شیوه اصولی و صحیح انجام می‌شود؛ انجام اعمال نگهداری، برداشتن علف هرز (وجین) محصول، کاهش میزان آب مصرفی و دفعات آبیاری و … بسیار کم‌هزینه‌تر از کشت سنتی خواهد بود.
زمین‌های کشاورزی منطقه دودانگه شهرستان ساری نیز امسال شاهد استفاده از این روش در بخش گسترده‌ای از اراضی زراعی است که این روزها در حال آماده‌سازی برای آغاز کاشت مکانیزه برنج هستند.

درباره‌ی صمدایی

حتما ببینید

پیام فرمانده سپاه کربلا مازندران به مناسبت فرارسیدن هشتمین سالگرد حماسه کربلا خانطومان و شهادت ۱۶ مدافع حرم و خط شکن لشکر ۲۵ کربلا

سردار مسلمی فرمانده سپاه کربلا مازندران در پیامی فرارسیدن هشتمین سالگرد حماسه کربلا خانطومان ” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *