خانه / اخبار ساری / عنان اندیشه و کلام خود را به اوباش مجازی، ربات‌های اجاره‌ای و کمپین‌های آنلاین دروغ‌پراکنی و دستکاری افکار عمومی نسپارید

عنان اندیشه و کلام خود را به اوباش مجازی، ربات‌های اجاره‌ای و کمپین‌های آنلاین دروغ‌پراکنی و دستکاری افکار عمومی نسپارید

دروغ یکی از شناخته‌شده‌ترین رذایل اخلاقی است که تمامی فرهنگ‌ها و ادیان آن را بد و پلید شمرده و قباحت آن از فهمی مشترک در میان جوامع مختلف بشری بهره‌مند است. این مسأله سبب می‌شود تا برچسب دروغ‌گو از قابلیت ویژه‌ای برای «مشروعیّت‌زدایی» و هجمه به حیثیت افراد برخوردار باشد.

روشن است که شناخت افرادی با ویژگی «دروغ‌گو» و پذیرش اطلاق صفت کذّاب به ایشان سبب می‌شود تا اعتبار آن‌ها در جامعه زایل شده و «مشروعیت اجتماعی» خود را از دست بدهند. اتفاقی که در جهان امروز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین وظایف رسانه شناخته می‌شود.

ملموس‌ترین کارکرد «رسانه» القاء و قبولاندنِ دروغ‌گو بودنِ اشخاصی است که در جایگاه «حریف» و یا «دشمن» قرار دارند، و از این جهت است که این «اقدام رسانه‌ای» به‌عنوان پُراستفاده‌ترین اقدام در عرصهٔ «سیاست» و برای از اعتبار انداختن طرف‌های مقابل محسوب می‌شود.

به‌همین دلیل، ایفای نقش مؤثر «رسانه» برای اقناع فکار عمومی و پذیرش «دروغ‌گو» بودنِ یک «تفکّر» و یا «حاکمیّت»، یکی از استراتژی‌های اصلی و سیاست‌های عملیاتی اتخاذ شده در طول دوران جنگ سرد بود. این اقدام رسانه‌ای، در طول دهه‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ میلادی با شدت جریان داشت و رفتار رسانه‌ای دو بلوک «شرق» و «غرب» را متأثر از خویش نمود و کشمکش‌های بسیاری را در فضای رسانه‌ای حاکم بر #جهان_دوقطبی به‌همراه داشت.

تمرکز ویژهٔ «بلوک غرب» بر ایجاد برتری و استفادهٔ هوشمندانه‌تر از «رسانه»، باعث «اقناع افکار عمومی» به «دروغ‌گو» بودنِ «حاکمیت» در «بلوک شرق» گردید و شرایط عدم‌ اعتماد میان «توده» و «حاکمیت» را پدید آورد و در نهایت منجر به اضمحلال «بلوک شرق» و فروپاشی شوروی شد. اتفاقی بسیار مهم که توانست پایان‌بخشِ «جهان دوقطبی» شود.

این‌گونه بود که «بلوک غرب» از یک‌سو با استفاده از شیوهٔ «دروغ‌گویی رسانه‌ای» و بالأخص با تمرکز بر شگرد خبررسانی جعلی (Fake news) توانست با تلفیق میان راست و دروغ و تغییر حقایق به «مدیریت افکار عمومی» مبادرت ورزد و ذهنیتی غیر واقعی و مبتنی بر تمایلات خود از حاکمیت‌های موجود در «بلوک شرق» به نمایش بگذارد و از سوی دیگر با ایجاد تصویری «دروغ‌گو» از حاکمان بلوک شرق، موفق شود تا ضمن «فاصله‌گذاری میان مردم و دولت» از مشروعیت‌اجتماعی ایشان بکاهد.

درباره‌ی صمدایی

حتما ببینید

ایجاد زیر ساخت های گردشگری در استان ها

زیر ساخت های گردشگری در استان ها و شهرستان هایی که جاذبه گردشگری دارند ایجاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =